افراتیک - مرکز آموزش میکروتیک

مجری برگزاری دوره ها و آزمون های بین المللی میکروتیک
۸ مرداد ۱۳۹۶

حل مشکل ریست شدن زمان در روتر میکروتیک بعد از Reboot

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

یکی از مشکلاتی که مدتهاست همه ما با آن درگیر هستیم از بین رفتن ساعت و تاریخ تنظیم شده در روترهای میکروتیک پس از راه اندازی مجدد بود. خبر خوش اینکه ساعت روتربرد از نسخه جدید سیستم عامل (۶٫۱۶) قبل از راه اندازی ذخیره و به عنوان زمان پایه بعد از راه اندازی استفاده میشود.
لازم به ذکر است که این مورد جایگزین NTP نمیباشد؛ فقط زمانی که روتر تازه بوت شده و هنوز NTP Client درحال همسان سازی زمان است تاریخ و ساعت در روتر به مقدار پیش فرض برنمیگردد و یک مقدار نسبتا صحیح دارد. تنظیم زمان توسط NTP کلاینت در میکروتیک
از آنجایی که روترهای میکروتیک باطری برای نگهداری زمان ندارند برای اینکه زمان در روترها همیشه مقدار صحیح داشته باشد باید از NTP استفاده کنیم.
برای اینکار اگر پکیج NTP بروری روتر شما نصب نباشد در منوهای وینباکس شما به sNTP Client دسترسی دارید و اگر پکیج مربوطه نصب باشد در منوی سیستم شما به NTP Client دسترسی خواهید داشت. در هر صورت برای همزمان سازی تاریخ و ساعت در روتر کافی است که در منوی system به قسمت NTP Client یا sNTP Client رفته و آن را فعال کنیم، سپس Mode را برروی حالت unicast گذاشته و آدرس سرور را مشخص میکنیم. (برای مثال میتوان از آدرسهای ۴٫۲٫۲٫۴ و یا time.ir یا time.windows.com و… به عنوان آدرس سرور استفاده نمود.)

/system ntp client
set enabled=yes mode=unicast primary-ntp=4.2.2.4 secondary-ntp=94.232.172.250

نکته: دقت نمایید که پروتکل NTP زمان را برحسب زمان مرجع (گرینویچ) همسان سازی را انجام میدهند. برای اینکه زمان به وقت محلی در آید باید Timezone را نیز بدرستی تنظیم نمایید.

/system clock
set time-zone-name=Asia/Tehran

ارسال پاسخ