افراتیک - مرکز آموزش میکروتیک

مجری برگزاری دوره ها و آزمون های بین المللی میکروتیک
۸ مرداد ۱۳۹۶

آن چه باید پیش از ورود به دوره MTCNA بدانید- قسمت سوم

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0
 برای ورود به دوره MTCNA دانستن لایه یک و دو و سه ضروری است که به شرح ان می پردازیم.

لایه یک یا لایه فیزیکی :
این لایه تعیین میکند که به چه شکل قرار است اطلاعات خود را و از طریق چه رسانه ای انتقال دهیم ، برای مثال رسانه ما سیمی است یا تجهیزات بی سیم ؟ در واقع لایه فیزیکی تعیین میکند که اطلاعات چگونه دریافت و ارسال شوند .
پس اگر ما گفتیم احتمالا مشکلی در لایه یک هست باید ارتباطات فیزیکی از قبیل کابل موجود در شبکه را بررسی کنیم.
لایه دو یا پیونده داده :
لایه پیوند به خودی خود به دو زیر لایه به نام های MAC که مخفف Media Access Control و LLC که مخفف Logical Link Control هست تقسیم می شود .
زیر لایه MAC همانطوری که از نامش پیداست شناسه سخت افزاری کامپیوتر که در واقع همان آدرس MAC کارت شبکه است را به شبکه معرفی میکند . آدرس MAC آدرس سخت افزاری است که در هنگام ساخت کارت شبکه از طرف شرکت سازنده بر روی کارت شبکه قرار داده می شود . این در حقیقت مهمترین فاکتوری است در آدرس دهی که کامپیوتری از طریق آن بسته های اطلاعاتی را دریافت و ارسال می کند . زیر لایه LLC وظیفه کنترل Frame Synchronization یا یکپارچه سازی فریم ها و همچنین خطایابی در لایه دوم را بر عهده دارد .
نکته مهم :
برای انتقال اطلاعات در این لایه از فریم استفاده می شود که مبدا و مقصد فریم MAC آدرس است.
سخت افزار های مانند سوئیچ و هاب و همچنین بریج های نرم افزاری و هر سخت افزار و نرم افزاری که با MAC کار می کنند در این لایه قرار می گیرند.
لایه سه یا لایه شبکه :
وظیفه لایه شبکه این است که چگونگی رسیدن داده ها به مقصد را تعیین کند . این لایه وظایفی از قبیل آدرس دهی ، مسیریابی و پروتکل های منطقی را عهده دار است . لایه شبکه مسیرهای منطقی یا Logical Path بین مبدا و مقصد ایجاد میکند که به اصطلاح مدارهای مجازی یا Virtual Circuits نامگذاری می شوند ، این مدارها باعث می شوند که هر بسته اطلاعاتی بتواند راهی برای رسیدن به مقصدش پیدا کند . لایه شبکه همچنین وظیفه مدیریت خطا در لایه خود ، ترتیب دهی بسته های اطلاعاتی و کنترل ازدحام را نیز بر عهده دارد .ترتیب بسته های اطلاعاتی بسیار مهم است زیرا هر پروتکلی برای خود یک حداکثر اندازه بسته اطلاعاتی تعریف کرده است . برخی اوقات پیش می آید که بسته های اطلاعاتی از این حجم تعریف شده بیشتر می شوند و به ناچار اینگونه بسته های به بسته های کوچکتری تقسیم می شوند و برای هر کدام از این بسته های اطلاعاتی یک نوبت یا Sequence داده می شود که معلوم شود کدام بسته اول است و کدام بسته دوم و …. به این عدد به اصطلاح Sequence Number هم گفته می شود .
وقتی بسته های اطلاعاتی در مقصد دریافت شدند ، در لایه شبکه این Sequence Number ها چک می شود و به وسیله همین Sequence Number است که اطلاعات به حالت اولیه باز میگردند و تبدیل به اطلاعات اولیه می شوند . در صورتیکه یکی از این بسته های به درستی دریافت نشود در همان لایه شبکه از طریق چک کردن این عدد مشخص می شود که کدام بسته اطلاعاتی دریافت نشده است و طبیعتا مجددا در خواست داده می شود . نکته مهم : اطلاعات در این لایه در قالب پکت منتقل می شود و مبدا و مقصد پکت IP Address است پس به تجهیزاتی که با ایپی کار می کنند لایه سه گفته ی شود برای مثال روتر ها در لایه سه قرار می گیرند
جمع بندی :
در دوره MTCNA با لایه یک کاری نداریم فعلا بزاریدش کنار باشه , مهم ترین مواردی که باید بدونید اینه که تجهیزات لایه دو برای انتقال از فریم استفاده می کنند و مبدا و مقصد فریم MAC آدرس هستش اما تجهیزات که در لایه سه کار می کنند برای انتقال اطلاعات از پکت استفاده می کنند و مبد و مقصد پکت IP Address هستش.

ارسال پاسخ