آموزش تصویری نصب و راه اندازی ایزابل issabel

ایزابل issabel بر اساس الستیکس نسخه ۴ تولید شده است و نحوه نصب آن مشابه با Elastix 4 می باشد که در این جا سعی داریم مرحله به مرحله و به صورت تصویری مراحل نصب آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. الستیکس ۴ بر روی سیستم عامل لینوکس توزیع CentOS 7 پیاده سازی شده است و از همین جهت از سیستم عاملی قوی تر نسبت به نسخ قبلی سود می برد، البته از جهت پایداری در برخی موارد با باگ هایی همراه هست.

برای شروع ما نیاز به یک کامپیوتر یا ماشین مجازی داریم که نصب فایل ISO که شامل سیستم عامل، بانک اطلاعاتی، وب سرور و نرم افزار ایزابل هست را روی آن انجام دهیم. اول از همه باید فایل ISO نرم افزار ایزابل را داشته باشیم یا آن را دانلود نماییم. جهت دانلود آخرین نسخه ISO ایزابل میتوانید از طریق سایت ایزابل اقدام نمایید.

توجه: اگر قصد راه اندازی نرم افزار روی یک PC یا سرور را داشتید فایل ISO را از طریق نرم افزار CDburnner رایت کرده و سیستم عامل خود را با CD رایت شده بوت نمایید.

مراحل نصب

خیلی سریع وارد مراحل نصب می شویم. در اینجا قصد داریم نرم افزار را روی یک ماشین مجازی روی نرم افزار VMware Workstation 10 راه اندازی کنیم. برای شروع روی VMware یک ماشین مجازی می سازیم و در قسمت تنظیمات CDROM را روی مسیر فایل ISO که در پوشه کامپیوتر می باشد، مسیر دهی می کنیم.

۱٫ ماشین مجازی را روشن می کنیم اگر مسیر فایل iso را برای بوت شدن انتخاب کرده باشیم تصویر زیر را مشاهده می کنیم. در این قسمت باید حرف I با حروف بزرگ وارد کنیم و بعد کلید ایتنر را بزنیم تا وارد مراحل نصب شویم.

۲٫ در این قسمت زبان مورد نظرا را انتخاب کرده و انتخاب کلید Continue به مرحله بعد می رویم.

۳٫ در این قسمت منوی اصلی تنظیمات اولیه نظیر زمان و پارتیشن بندی هارد را مشاهده می کنید که برای انجام تنظیمات هر یک وارد بخش مربوطه شده و پس از اعمال تنظیمات به همین بخش باز می گردیم.

۴٫ در این بخش تنظیمات زمان را با انتخاب گزینه Asia و Tehran انجام می دهیم و بعد برای تایید و بازگشت به بخش قبل کلید Done را می زنیم.

۵٫ گزینه Installation Destination را انتخای می کنیم و وارد مرحله انتخاب هارد دیسک و تنظیمات مربوطه می شویم. در این قسمت هارد را انتخاب کرده و در بخش partitioning گزینه I will configure partitioning را انتخاب می کنیم و کلید Done را جهت ورود به بخش پارتیشن بندی وارد می کنیم.

۶٫ در این بخش گزینه استاندارد پارتیشن را می زنیم و بعد با انتخاب گزینه “+” به ترتیب پارتیشن هایی را با نام “/” و فضای ۳ تا ۵ گیگ و “boot/” با فضای کمتر از ۱ گیگ و “swap” را با فضای ۲ تا ۸ گیگ و “var/” را با الباقی فضای هارد می سازیم اکثر فضای قابل استفاده که به مرور زمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت مربوط به var می باشد. توجه داشته باشید پس از ایجاد پارتیشن ها فایل سیستم همگی را ext4 قرار دهید غیر از swap که خود swap می باشد. بعد از ساخت پارتیشن ها و انجام تنظیمات تصویری مشابه این تصویر مشاهده می کنیم و بعد کلید Done را می زنیم.

۷٫ اکنون گزینه Begin Installation را برای شروع نصب انتخاب می کنیم.

۸٫ در زمان نصب تصویر سمت راست را مشاهده می کنید. در این بخش میتوانید با انتخاب گزینه ROOT Password وارد بخش تنظیمات پسورد کاربر اصلی لینوکس شوید و در تصویر سمت راست پسورد مورد نظر را وارد کنید که سعی کنید کامپلکس باشد.

۹٫ بعد از انجام مراحل نصب که تا چند دقیقه طول خواهد کشید سیستم از شما میخواهد پسورد مورد نظر برای دیتابیس را وارد نمایید و مجدد آن را تکرار کنید.

۱۰٫ در این بخش پسورد مورد نظر برای ورودی از طریق وب را وارد می کنیم کلید اینتر را برای تایید می زنیم و در مرحله بعد پسورد را مجدد تکرار کرده و تایید می کنیم.

۱۱٫ خوب تبریک میگم مراحل نصب به پایان رسید حال باید در محیط لینوکس با وارد کردن یوزر root و پسورد لاگین کنیم. حالا با وارد کردن دستور nmtui وارد تنظیمات شبکه می شویم.

۱۲٫  حالا با انتخاب گزینه Activate a connection وارد بخش مربوط به فعال کردن کارت شبکه می شویم.

۱۳٫ در این قسمت کارت شبکه را انتخاب می کنیم و گزینه Activate را میزنیم و بعد Quite می کنیم

۱۵٫ در این قسمت مجدد دستور nmtui را میزنیم و این بار گزینه Edit connection را می زنیم تا وارد تنظیمات آدرس Ip شویم. تنظیمات را به صورت دستی مطابق تصویر یا اتوماتیک برای دریافت از dhcp server می توانید انجام دهید.

پس از انجام تنظیمات اگر دسترسی شبکه فعال نبود در تنظیمات شبکه VMware باید کارت شبکه را در حالت bridge قرار دهید. اکنون می توانید از سرور VOIP خود لذت ببرید. اگر برای تست با فعال سازی داخلی یا تنظیمات تلفن نرم افزاری آشنایی ندارید میتوانید به مطلب نصب و راه اندازی voip سرور الستیکس بخش انتهایی مراجعه کنید و با ساخت داخلی و برقراری تماس آشنا شوید. چون این مطالب در راه اندازی الستیکس توضیح داده شده است از توضیح مکرر آن خود داری می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا